Alfred Adler - Yaşamın Anlam ve Amacı


Benim Yorumum

Şu an kitabın ortalarındayım. Okuması sıkmıyor çünkü direk kendimle alakalı şeyleri bulabiliyorum bu kitapta. Herkes bulacaktır kendisiyle alakalı birşeyler çünkü hayattan bahsediyor, yaşadığımız hayattan. Ve hepimiz dertler, sıkıntılar ve mutluluklarımızla yaşayıp gidiyoruz. Neyi niçin yaptığımızı anlatıyor mesela. Kendimizi daha iyi anlamamızı sağlıyor. Hatta okuduğum bir sayfasında, insanın niçin intihar ettiğini anlatıyordu. Evet dedim kendi kendime, insan bu yüzden intihar ediyor işte. Bu nedenle, intiharı düşünen, sıkıntılar içinde boğuşan yada boşluktan sıkılan herkesin okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Kitabın Tanıtım Metni

Yaşamın Anlam ve Amacı, Alfred Adler’in, insanı Tanıma Sanatı ve Yaşama Sanatı’ndan sonra kendi kuramı olan ‘bireysel psikoloji’ konusunda toplu bir bilgi sunduğu üçüncü önemli yapıtı. Yalnızca psikolojiyi uğraş edinenlerin değil herkesin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir dille kaleme alınan, yoğun kuramsal bilgilere çokça yer verilmeyen yapıt, günlük yaşamın sorunlarına çözüm önerileri sunan bir çalışma. İlk kez 1931’de yayımlanan yapıt, aradan geçen bunca yıla karşın, bireysel ve toplumsal sorunların giderek daha da içinden çıkılamaz bir duruma ulaştığı günümüzde hâlâ geçerliliğini sürdürmekte.

Çocukluktaki olayların yetişkinlikteki rolü, kompleksler, korkular, ailenin ve okulun çocuk üzerindeki etkileri çocuğa ilk cinsel bilgilerin veriliş biçimi ve sonraki etkileri, evlilik ve kadın–erkek ilişkileri gibi konuların bireysel psikoloji kuramı açısından irdelendiği yapıt, kendisiyle ve sevdikleriyle daha iyi ilişkiler kurmak isteyenler için önemli bir yol göstericilik işlevi taşıyor.
Alfred Adler - Yaşamın Anlam ve Amacı Alfred Adler - Yaşamın Anlam ve Amacı Reviewed by Kerem Yeniyurt on 08:59 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.