Sınav Stresi + Aile Baskısı = Gençlere Altın Öğütler


Son zamanlarda genç arkadaşlarımızdan çok mesaj alıyorum. Neyle ilgili. Özellikle üniversite sınavı süreci ile ilgili. Arkadaşlar sınavın stresi yetmezmiş gibi bir de ailelerinin baskısı altında ezildiklerini ifade ediyorlar. Bana yazmalarının sebebi ise, artık intihar etmeyi düşünür hale gelmeleri. Yani durum o kadar vahim.

Altı üstü bir sınav diyebilirsiniz, belki sizlerin de çocuğu var. Bizlere göre, sizlere göre çocuğu sıkıştırmak, "Hadi derse" demek, sınav sonucu ile ilgili suçlamak, "Sen zaten yapamazsın" demek normal gibi gelebilir. Ama gördüğüm kadarıyla artık bu toplumsal bir sorun haline gelmiş durumda. İlla ki bir kaç gencin intihar etmesi gerekmez bunun bir toplumsal sorun olduğunu kabul etmemiz için.

Onların açısından düşünün bir de. Daha yeni yeni büyürken, hayatlarının sınavı denen şeyle karşı karşıyalar. Aile ve çevreleri onları bu sınava göre değerlendirecek, yargılayacak, bir yere koyacak. Aileler gurur peşinde. Oğlum şurayı kazandı, kızım burayı kazandı deme peşinde. "Elalem ne der" mevzusu çok önemli bir konumda. Bir de "okumazsan sanki hayatın bitmiş" gibi düşünce var herkeste. Çocuk yani daha çocuk bunlar ve sen onlara bir ton yük yüklüyorsun, durmadan baskılıyor, azarlıyor, çocuğa bildiğin işkence yapıyorsun. Çocuk artık ana babasından nefret eder hale geliyor. Hayat yaşanmaz hale geliyor. Sınavda ya kötü yaparsam diye düşünen çocuk, kendinden geçiyor. Kurtuluşu intihar da arıyor.

Ne hale geldik kardeşim. Çocuklarımızı kendi ellerimizle intihara sürüklüyoruz. Görseniz o mesajları durumun ne kadar vahim olduğunu anlarsınız.

Şimdi bu yazıyı okuyan genç kardeşlerime yani ailesi ve sınav yüzünden bu duruma gelmiş kardeşlerime bazı önerilerim olacak. Anne babalara tavsiye veren çok ama gençlere bişey diyen yok. Onu da ben yazayım. Liste halinde yazıyorum;

1. Size baskı yapan ebeveynlerinizi karşınıza alın, deyin ki, size çok önemli bişey söylicem. Dikkatlerini sizde toplayın. Ve durumunuzu anlatın. Benim burda yazdıklarımı onlara  okuyabilirsiniz isterseniz. Ciddi olduğunuzu gösterin. Gülebilirler (malesef oluyor bu), olsun, siz bozulmayın aynı ciddiyetle tekrarlayın. O zaman anlarlar diye düşünüyorum.

2. Yok anlamadılar mı bu şekilde, eğer sadece birisi size baskı yapıyorsa, diğeri ile özelde konuşup size baskı yapan ebeveyninizle konuşmasını sağlayın.

3. Yok böylede mi olmadı, ailenizin saygı duyacağı, sözünü dinleyeceği bir büyüğünüze durumu anlatın, gelip ailenizle konuşmasını sağlayın. Bu bir öğretmeniniz, bir akrabanız olabilir.

4. Yok bu da mı olmadı. Anlamıyorlar mı? Ne yapcaz peki şimdi? Yapacağımız şey umursamamak, sanki yoklarmış gibi davranmak. "He" deyin geçin, "Tmm" deyin geçin. Sınav sonucu görüp kızacaksa, bırakın kızsın. Sessizce dinleyin, sallamayın ama. Madem sizi anlamıyorlar, siz de onları anlamayın. Tabi böyle diyorum diye gidin saygısızlık yapın, küfredin, bağırın çağırın demiyorum. Onlar sonuçta anne ve babanız. Saygı çerçevesinde tepkinizi ortaya koyun diyorum. Sorarlarsa da, madem siz beni anlamıyorsunuz, bende sizi anlamıyorum diyin. İletişiminiz hep açık olsun onlarla. Eğer düzelirlerse o zaman siz de düzelin. Sonuçta anne ve babanız onlar. Yanlış yapsalar da sizi sevdiklerinden yapıyorlar. Bilmiyorlar, bilselerdi yapmazlardı. Böyle düşünün.

5. Ve şunu bilin. 1 sene bilemedin 2 sene katlanacaksınız, sonra bitecek hepsi. O yüzden ne kadar daralsanız da bunalanız da bunu hatırlayın, bitecek hepsi. Ölene kadar sınava girecek haliniz yok değil mi?

Ve onların yani ebeveynlerinizin, sizin bu diyardan gidişinizle daimi üzüleceğini düşünüp, mantıklı hareket edip, onları çözüm adına kısmen bir süreliğine üzmek daha doğru değil mi?

İşte böyle... Yeni önerisi olanlar varsa yorumlara yazsınlar. Gördüğünüz her sınav sürecindeki çocuğun ailesini bu konularda uyarın lütfen. Gençler sizde az sabredin, iyi çalışın sınavınıza. Uzakta bir üniversite yazın. Hem hayatı öğrenin, hem biraz özgürlüğü tadın.
Sınav Stresi + Aile Baskısı = Gençlere Altın Öğütler Sınav Stresi + Aile Baskısı = Gençlere Altın Öğütler Reviewed by Kerem Yeniyurt on 15:48 Rating: 5

4 yorum:

 1. Hayatımda gördüğüm en iyi açıklamaydı.Ellerine sağlık.İnşallah beni dinlerler.Hep bu yazıları okuyup ağlıyorum.Teşekkürler.İyi ki varsınız.(İyi anlamda yazdım:))

  YanıtlayınSil
 2. o kadar kötü hissediyorum ki... keşke biraz empati yapabilseler.

  YanıtlayınSil
 3. üstelik özel okulda okumanın baskısıyla "biz sana para veriyoruz, okutuyoruz" demeleri gerçekten çok sinir bozucu. Benim adıma kararlar alıp onları uygulamamı bekliyorlar :( Her gün ama her gün aynı baskı. Artık çalışmak çok zor geliyor, beynim algılamayı durdurmuş gibi. Sınava çok az kaldı. Ankara psikoloji istiyorum. Umarım kazanabilirim.

  YanıtlayınSil
 4. Güzel de benim ailem "sana ne saygı duyacağız be sen bize duymalısın sadece" deyip dinlemiyorlar bile. Sinirden ağladığım oluyor çoğu zaman. Stress den hasta oldum ama ne yazık ki büyük ve ya ölümcül bir hastalık değil, milletin hayali başarılı olmak benim ki ölmek ve yakında gerçekleştirebilirim.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.