İntihar Düşüncesinden Vazgeçemeyenler, Yorgunlar! Bu Yazı Size...

 

Sitede intihar ile ilgili birçok yazı mevcut ama intihar düşüncesiyle uzun süredir mücadele eden arkadaşlar için yazmak istedim. 

Sizlerden gelen mailleri okuyorum, hepinizin birden çok sıkıntısı, derdi mevcut. Anne baba sorunları, parasızlık, geçim derdi, psikolojik sorunlar, yaşanan büyük travmalar yada bunlarında dışında yazılarımda değindiğim birçok diğer konudan muzdarip durumda olanlar. Çoğunuz psikolojik destek almış yada almaya devam ediyor. Ve alanların nerdeyse hiçbiri aldığı psikolojik destekten memnun kalmamış. Evet faydalarını gördüğünüzü söylüyorsunuz ama problemlerinizin çözülmediğini de ifade ediyorsunuz.

Öncelikle şunu anlamalısınız; size profesyonel yada değil, destek veren kişi sizin hayatınıza girip tek tek problemlerinizi halletmeyecek ve halledemez de zaten. Malesef böyle bir beklenti var. Size destek veren her kimse, size ancak ve ancak işleri yoluna koymanız, sorunlarınızı anlamanız ve çözmeniz için yol yordam gösterebilir ve farkında olmanızı sağlayabilir. Bende yaşadım aynı durumu. Arkadaşı anlıyorum, isterse tahlil yapıyorum ve çözüm önerileri sunuyorum, yapması gerekenleri anlatıyorum ama arkadaşın tek yaptığı saydırmak, söylenmek, dert yakınmak oluyor. Çözüm adına sıfır gayret ve devamlı suçlama. Hatta destek veren kişiyi de suçlamalar oluyor. Yani bu şekilde, bu anlayışla ancak hayata söver durur, intiharın kıyılarında gezer durursunuz. Böyle yapanlar varsa uyarmak istedim ki, çoğunluk böyle yapıyor.

Şimdi derdine derman bulamamış, uzun süredir bu intihar düşüncesiyle cebelleşen arkadaşlar... Bu sorunu çözmek istiyorsanız öncelikle yardıma hazır olmalısınız. Denemeye hazır olmalısınız. çabalamaya hazır olmalısınız. Yoksa benim de bir zamanlar yaptığım gibi, kendinizi iyice yalnızlaştırır, beni zaten kimse anlamıyor, anlayamaz der, kenara çekilir, hayatla savruk bir ilişki içine girersiniz. Odaklanamaz, ilişkilerinizde mutlu olamazsınız. Birşeyleri başarma durumunuz da iyice zora girer.

Eğer çabalamaya hazır iseniz, "Dibin dibine indim, kaybedecek birşeyim yok" diyebiliyorsanız, kendinizi böyle kabul edebildiyseniz, biraz okuyun düşünün artık. Size sizden başka kimse yardım edemeyeceğini anlayın ve bir arayışa girin. O kadar yazı yazdım, "Bakış Açısı" ndan bahsettim, nasıl eğitildiğimizi yazdım, korkularımızdan bahsettim, kendimizi tanıyabilmemiz için birçok yazı yazdım. Okuyun bunları. Kitaplar önerdim, filmler önerdim, bunlara bakın. Tek yapmanız gereken düşünmek. Bu, bu kadar zor mu ya? Zor ama gerçekten zor. Telefonlarımızın kölesiyiz artık, sosyal medyanın kölesiyiz, birşey düşünmeye vaktimiz bile yok artık. Odaklanmak hak getire. Bir elimiz telefonda hep. Bildirimler de bildirimler. O bildirimlerin tek amacı zaten sizi uygulama içinde tutmak ve daha fazla reklam gösterebilmek. Başka bir amaç yok. Ben bu işi yapıyorum ve bu böyle inanın. Neyse.. Artık bir araştırmaya, okumaya, düşünmeye başlamak gerekmiyor mu? 

Size sizden başkasının faydası yok diyorum, bir noktada yalnızsınız diyorum. Etrafınızda binler bile olsa. Siz kendinize "hadi" demedikçe hiçbirşey çözülmeyecek. Farkında olun kendinizin, neler yaptığınızın, hatalarınızın, doğrularınızın ve insanların. İnsanlardan kazık yiyip duruyorsan ve bunu çözmek yerine oturup insanlığa sövüyorsan yanlış yapıyorsun. Yapman gereken "Nasıl kazık yemem?" sorusuna cevap bulmak. İşte şimdiki durumda da eğer hayat sana "Bu hayat sana göre değil" dedi diye, kendini yoketmek yerine, "Ben bu hayatı nasıl yaşamalıyım?" sorusuna cevap bulmalısın. Bütün problemlerin çözümü mevcut ama sende çözmek için cesaret var mı?

İntihar Düşüncesinden Vazgeçemeyenler, Yorgunlar! Bu Yazı Size... İntihar Düşüncesinden Vazgeçemeyenler, Yorgunlar! Bu Yazı Size... Reviewed by Kerem Yeniyurt on 13:30 Rating: 5

3 yorum:

 1. Ölün hafifeyin
  Kimin umrundayızki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşım 12 ama artık kaldıoramıyorum aşk falan değil aileme layık değilim beni sevmiyolar

   Sil
 2. Siz de destekvari söylemde bulunmadığınızı, hayattan umudunu kesen onca insana adeta intihara teşvik edercesine hakaret gibi algılanabilecek bu yazınızla gayet iyi bir şekilde kanıtlamış oldunuz. Bravo! İntiharı düşünen insanlar hakkında önyargı sahibi olmayan bir insan bile, onca çaresiz ve ölümle burun buruna yaşayan insanın derman arayışında bulduğu sizin bu içi boş ve tamamen anlayıştan uzak yazıyı okuyup intihara sürüklenebilir. Yazık, gerçekten yazık...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.