İntiharı Ciddi Düşünenler Önce Bunu Okusun.


Intiharla ve Intihar Düşüncesiyle Başa Çıkma 

Helpguide.com da bulduğum güzel bir yazıdan yola çıkarak alıntı ve kendi eklemelerim olacak bu yazıda. Yazının sonunda orjinal yazının adresini bulabilirsiniz.

Diyorki; yalnız değilsiniz, çoğumuzun aklından zaman zaman intihar düşüncesi geçmiştir. İntiharı düşünmek, bir delilik, zayıflık emaresi değildir. Sadece kaldırabileceğinizden daha fazla bir yükün altına girmişsinizdir. Yaşadığınız acı yada sıkıntı uzun sürecek yada hiç bitmeyecek gibi görünebilir fakat zamanla ve alacağınız yardım ve destekle bunun üstesinden gelebilirsiniz. 

Çok doğru. Her cümlesine katılıyorum. Bazen destek bulmakta zorlanabiliyoruz tabi. Yada kimim var ki, ben yalnızım diyebiliyoruz. Yada zamana karşı sabretmek çok zor gelebiliyor. Ama iyi düşünün, elbet sizi düşünen birileri vardır bu dünyada. En kötü anneniz babanız vardır. Hadi onlar da yok, bakın, ben bu siteyi bunun için açtım zaten. Belki yalnız hissetmez, aradığınız desteği bulursunuz diye. Bazıları sadece okumam için mail atıyorlar dertlerini. Arkadaşımız cevap bile beklemiyor. Oku, yeter diyor. Beni dinleyen birinin olduğu bilsem bile bana yeter diyor. Neyse orjinal yazıya dönelim.

İntihar Düşüncesinin Üstesinden Gelme: Öncelikli Yapılacaklar
1) Şu an hiçbir yapmayacağınıza söz verin

Diyorki; Ne kadar acınız da olsa, intihar düşüncelerinize ara verin. En azında 24 saat bekleyin. Hatta mümkünse 1 hafta bekleyin. Farklı şeylerle ilgilenin. Aceleniz yok intihar etmek için. Biraz daha bekleseniz ne olur.

2) Uyuşturucu ve alkol den uzak durun

Diyorki; intihar düşünceniz olduğu zamanlarda sakın uyuşturucu, alkol kullanmayın. Çünkü bu sizi daha kötü etkileyecektir. Yanınızda varsa eğer bunlardan, atın çöpe gitsin. 

3) Evinizi güvenli hale getirin

Diyorki; kendinize zarar verebileceğiniz herşeyi ortadan kaldırın. Hap, bıçak, halat gibi şeyler. 

4) Ümitvar olun

Düşünün ki, intiharı düşünen sadece siz değilsiniz. Ama insanlar bu yollarla bu durumdan kurtulabiliyor. Kendinize şans verin.

5)İntihar düşüncesini içinizden atın

Diyorki; İntihar düşüncesinden kurtulmak için, birileriyle konuşmak iyi gelir. Güvendiğiniz herhangi bir olabilir. Sakın bu konulardan bahsetmekten çekinmeyin. Acınızı paylaşın.

Bu noktada bi yorumum olacak. Ülkemizde malesef eğitim seviyesi düşük olduğundan, ayrıca ahlaki boyutta sıkıntılar olduğundan, siz gidip en samimi arkadaşınıza ben intihar etmeyi düşünüyorum bile deseniz, sizle dalga geçebilir, ti ye alabilir. Yada boşver salla gitsin falan diyebilir. Bu nedenle konuşacağınız kişiyi iyi seçin. Güvendiğiniz, size önem veren biri olsun. Yoksa daha da ümitsizliğe düşebilirsiniz. En kötü bana yazın.

Niçin Böyle Hissediyorum?

Diyorki; herkesin intiharı düşünmesine sebep olan sebebi kendine has olabilir. Her insan farklıdır. Herkesin, hayata bakışı farklıdır. Ve hayat öyle bir muamma ki, tonlarca farklı dert ve sıkıntılar var. Bazen birimizi çok zorlayan bir mesele, bir diğerimizi hiç zorlamayabilir. Bu nedenle, şöylede dememek gerek, "Bu yüzden intihar mı edilir?" diye.

Diğer üç başlık da ise şunları diyor;

İntihar düşüncesi tedavi edilebilen birşeydir. Farklı psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor da olabilir. Ama hemem hemen her zaman tedavisi vardır.

İntiharın tek çözüm olarak görülmesi ise, diğer çözümlerin görülemeyişindendir. O yoğun acı ve sıkıntı anında, insana başka yolyokmuş gibi görünür. Oysa biraz vakit geçince, farklı çözüm yollarının da olduğu anlaşılır.

Ayrıca intiharı ciddi düşündüğümüz o anlar, geçici bir süre devam eder. Bu nedenle, öyle anlara denk geldiğimizde, ne kadar zor olsa da sabredip beklemelidir. Görülecektir ki, bi süre sonra daha iyi hissedeceğiz.

 Bir alt başlıkta ise, önemli gördüğüm bir yerde şöyle diyor; birisine anlattınız hissettiklerinizi ve sizi anlamadı. Canınızı sıkmayın, başka birisine gidin ve anlatın. Ama birisine kesinlikle gidip anlatın. 

Yapılması Gerekenler

- Hergün birisiyle konuşun, mümkünse yüzyüze.
- Bir güvenlik planı yapın. Yoğun intihar düşüncesi geldiğinde,zarar verici alet, yada maddeleri  bulamayın. 
- Kendinize günlük yaşam program yapın ve ne kadar zor olsa da ona sadık kalmaya çalışın. 
- Dışarı çıkın, kır da bayırda gezin.
- Spor yapın
- Size eğlendirecek aktiviteler bulun ve yapın.
- Kendinize kişisel amaçlar koyun ve onları yapmaya çalışın.

Yapılmaması Gerekenler
- Yalnız kalmayın
- Alkol ve ot dan uzak durun.
- Sizi daha kötü hissettirecek şeyler yapmayın. Mesela adam açıyor film izliyor. İyice hayattan soğuyor. Bunları yapmayın.
- İntiharı düşünme ve nasıl intihar edeceğinizi düşünmeyin. Aklınıza mı geldi hemen bi aktiviteye başlayın. Dışarı çıkın, arkadaşınızı arayın. Ama düşünmeyin.

Bu makale gayet faydalı, ama ingilizce olduğu için herkes yaralanamaz diye düşündüm. Bende araya kendi yorumlarmı da katarak özet geçtim. Faydalı olur diye ümit ediyorum.

Kaynak
http://www.helpguide.org/articles/suicide-prevention/suicide-help-dealing-with-your-suicidal-thoughts-and-feelings.htm

İntiharı Ciddi Düşünenler Önce Bunu Okusun. İntiharı Ciddi Düşünenler Önce Bunu Okusun. Reviewed by Kerem Yeniyurt on 07:41 Rating: 5

18 yorum:

 1. guzel site ,dusmana inat bir gun daha yasamakmis

  YanıtlaSil
 2. ama ben biktim buhayattanher kes benden bir sheyler bekliyor ama ben kimseden bir shey beklemiyorum artik arkadashlarim sevdiklerim bile sirf para icin yanimda oldular bu gun aram yok borcum cok diyekimse yuzume bakmiyor lanet olsun boylehayata hal bu ki ben her kes icin hic karshilik beklemeden ypdim

  YanıtlaSil
 3. Kardeşim cok güzel yazmışsın ama carem yok kimse kalmadı saglık gitti kalacak yerim bile kalmadı dışarıda yatıyom borcum cok hiç bişey yim yok elbisem bile ölmek istiyorum yapıyorum

  YanıtlaSil
 4. Buraya gelecek kadar kötü durumda mıyız

  YanıtlaSil
 5. Bende battim ustelik devlet memuruyum borca batrim cocuklarimin istedigi montu ayakkabiyi alamiyorum nasil bir kaderim var yav kimsesiz olmak ayri bir dert zaten

  YanıtlaSil
 6. Yorumlara katılıyorum. Bu yazanlar zaten bilinen şeyler. Aptal adam intihar etmez?? Cehalet mutluluğun en hasıdır. Sorunlarıma çözüm bulsam, hatta çözüm umudunu "hissetmem" bile intihar fikrini yok eder.
  Ama maalesef. Ben de o kervandayım. Sadece doğal ölüm süsü vermem gerektiren bir yol bulmalıyım. :(

  YanıtlaSil
 7. bir gün bakyım semaya değişmeyen sadece naviliği ile gökyüzü zaman feğişti ben değiştim dertlerim değişti. Bir güneş doğmaktan bir de ay karanlığı yırtmaktan vazgeçmedi. ömrüm deniz dalgaları gibi dertlerle gün gün patlarken kimi dalgada boğuldum kimiai yeni bir nefes oldu. anlamaya çalıştım çığlıklarımı. sonra sevgi ile değer verilenler geldi yadıma yapmadım beyaz bir çiçek beyaz bir kelebek yaşa dedi bana her şeye inat yaşa mavi renkli kız;)

  YanıtlaSil
 8. Игра диногейм, поставь свой рекорд, поддерживаются все устройства. Ссылка на сайт https://dinogame.ru/

  YanıtlaSil
 9. Можно ввести покупку для оформления, нажать клавишу. Закажите onetwoslim в беларуси во время скидок со скидкой! До и в конце курса onetwoslim в br Вероника, экономист, 28 лет ван ту слим - пожалуй, самая прибыльная крем-мазь для удаления жира, я с ним знакома. Поверьте, я принимала разные таблетки и тоже только сейчас эффект очевиден! Моя сестра в шоке! Лично я думал, что это было напрасно, но по факту я похудел на 7 килограммов. Когда в беларуси не было onetwoslim и его магического влияния, лишний жир продолжал сводить меня с ума. Наталья, флорист, 27 лет я сожгла 12 килограммов лишнего веса с помощью van tu slim. Почему я старался регулярно пить капли незадолго до сна! Алена, иллюстратор, 41 год у меня есть проблема, знакомая всем. Находясь в правильном положении, я набрала 16 лишних килограммов в талии! Как бы я потом ни повернулся, я так и не похудел. Однако позже мне улыбнулась удача - мне посоветовали приобрести капли onetwoslim https://one-two-slim-kapli.ru/ В бр. Три недели, и результат признан достаточно заметным. Теперь я чувствую себя комфортно и стройной, а капли van tu slim - моя панацея.

  YanıtlaSil
 10. tutaj moja strona zapraszam do sprawdzenia

  YanıtlaSil
 11. Ben de düşünüyorum. Fikri olan varsa ulaşabilir. Ölümüm karşılığında birilerini hayatının kurtulması gerekiyor 5..336132723

  YanıtlaSil
 12. Ben de düşünüyorum. Fikri olan varsa ulaşabilir. Ölümüm karşılığında birilerini hayatının kurtulması gerekiyor 5..336132723

  YanıtlaSil
 13. wykończenia wnętrz warszawa kliknij to przedmiot jaki mnie trapi

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.